Amerika ticari vizeleri alarak Amerika’ da davetli olduğunuz toplantı, fuar veya organizasyonlarınızda ticari amaçlı seyahatler yapmak istiyorsanız Amerika B1 ticari ziyaret vizesi almanız gerekmektedir. Bu vizeye başvuru yaptığınızda başvurunuz onaylanırsa 6 aylık süre için ticari vize verilmektedir.

Amerika B1 vizelerini alabilmek için Amerika konsolosluklarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında konsolosluk bu seyahati gerçekleştirecek olan kişinin parmak izini veri tabanına kaydeder. Bu kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından mülakat görüşmelerine geçilir.

Amerika Ticari Vizeleri Hakkında

Amerika ticari vizeler hakkındaki kanunlar ve başvuru şartlar gün geçtikçe değişime uğramaktadır. Dolayısıyla her başvurunuzda benzer prosedürler izleyemeyebilirsiniz. Amerika konsolosluklarından yapacağınız başvurularda seyahat amacınıza ve iş seyahatini yapacak kişinin özelliklerine göre farklı belgeler istenebilir.

Amerika B1 Ticari Vizelerine Kimler Başvurabilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde iş ortaklığı kuracak iş insanları, mesleki veya ticari konferanslara katılacak kimseler, bilim çalışmalar yapacak kişiler Amerika ticari vizesini gerçekleştirebilir. Ayrıca dış kıta sahanlığında görev yapacak olan mürettebatta Amerika ticari vizesine başvuru yapabilirler. Ancak bu mürettebat Amerika kıta sahanlığında 29 günden fazla kalamazlar.

Amerika Ticari Vizeleri İçin Gerekli Belgeler

Amerika ticari vizeleri alabilmek için Amerika konsoloslukları birkaç prosedür uygulamaktadırlar. Öyleki ticari vizeler konusunda çok fazla zorlamayı sevmeyen Amerika konsoloslukları mümkün olduğunca başvuru sahiplerine olumlu yaklaşmaktadırlar. Ancak bu durum belgeleri eksik vermenizi veya vermemeniz anlamına asla gelmez. Bu yüzden belgeleri eksiksiz bir şekilde temin edip Amerika ticari vizesine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir:

Amerika DS-160 Başvuru Formu: Bu form Amerika konsoloslukları sitelerinden temin edebilir veya Amerika konsolosluklarını arayarak e-posta adresinden isteyebilirsiniz. Başvuru formunu online olarak doldurmanız zorunlu olup İngilizce dilinde yazılmalıdır. Türkçe yazılan başvuru formları Amerika konsoloslukları tarafından işleme alınmamaktadır.

 • Pasaport: Eski pasaportlarınız var ise onlarla birlikte yeni pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği olması şartıyla gerekli belgeler arasına ekleyebilirsiniz.
 • Biometrik Fotoğraf: 5 x 5 mm boyutlarında arka fonun beyaz olduğu 2 adet biometrik fotoğraf temin edilmelidir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Amerika iş seyahatini yapacak kimsenin nüfus cüzdanını arkalı önlü fotokopisini çekmelidir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Amerika ticari vizeleri alınırken güvenlik soruşturması ve diğer işlemler için bu belge çok büyük öneme sahiptir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Vize talep dilekçeniz mutlaka olmalıdır. Bu talep dilekçesinde masrafları kendinizin karşılayacağını belirten bir yazı olarak oluşturmanız gerekmektedir.
 • Şirket Evrakları: Şirketinizin faaliyet alanı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri güncel olarak temin edilmelidir. Özellikle son 3 aya ait şirket faaliyet belgesi önem arz etmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Belgeleri: Amerika ticari vizesini alacak kişi şirket yetkilisi ve bağkurlu ise bağkur dökümünü başvuru evraklarına eklemelidir. Ancak iş seyahatini gerçekleştirecek olan kişi şirket çalışanı ise SSK dökümünü e-devlet aracılığı ile alıp talepte bulunabilir.
 • Maaş Bordrosu: Maaş bordrosu başvuru evrakları arasına eklenirken son 3 aya ait dökümü ve ıslak imzalı olarak eklenmelidir.
 • Banka Hesap Özeti: Banka hesabında en az 5 Bin TL hesap bakiyesi olmalıdır. Bu bakiyeyi kanıtlar nitelikte olan belgeyi banka tarafında ıslak imzalı ve kaşeli hesap dökümünü alabilirsiniz.
 • Ticari Davetiye: Sizi Amerika’ ya davet eden firmanın antetli kâğıda yazılmış davetiyesi ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunması gerekmektedir. Bu davetiye’ de iş gezisinin amacının anlatılmalıdır.
 • Davet Edene Ait Bilgiler: Sizi Amerika’ ya davet eden kişi kim ise ona ait pasaport ve kimlik fotokopisi mutlak temin edilerek başvuru evrakları arasında eklenmelidir.
 • Fuar Davetiyesi: Bu başvurunuz fuar seyahati ise o halde fuar giriş kartınızı, fuar bilgileri ile fuar biletinizi başvuru evrakları içerisine ekleyebilirsiniz.
Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Green Card Başvuru Numaramı Kaybettim

Amerika ticari vize başvurularınıza başvuru tarihinden 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ticari vizeni çıktıktan sonra pasaportunuz adresinize yakın olan PTT şubelerine gönderilir. Bu süreçlerin her biri uzun sürdüğünden ticari vize başvurunuzu iş seyahatinizden bir ay önce yapmanız yararınıza olacaktır.

Amerika Ticari Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında, başvurulacak vize türü ve çalışma durumunuza göre, hazırlamakla yükümlü olduğunuz evraklar değişmektedir.

Aslında benzer özellikte olan evraklar, prosedüre uygun olarak, kişiye özel düzenlenmelidir. Evrak konusunda çok kuralcı davranmayan Amerika Birleşik Devletleri, hazırlamış olduğunuz evrak dosyanıza fazla önem veren bir ülke olmamakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusu için evrak hazırlamanızın tek nedeni, mülakata girdiğiniz zaman, size vize verip vermemek konusunda az da olsa bir tereddüde sahip vize departmanı memurlarına, DS-160 formunda belirttiğiniz bilgilerin teyidini sağlamanız amacı ile sizlere soru sordukları durumda, sizlerin vermiş olduğunuz bilgilerin teyit ve doğrulunu ispatlamanız gerekliliğidir.

Vize başvurunuzu gerçekleştirmek sebebiyle hazırlamış olduğunuz evraklar, çoğu durumda sizlere hiç sorulmaz ve herhangi bir evrak ibrazı gerekmeden, Amerika Birleşik Devletleri vize başvurunuz olumsuz veyahut olumlu olarak değerlendirebilir. Ama unutulmaması gereken nokta şudur ki, yanınızda götürmüş olduğunuz belgeler, ya da sadece bir evrak, başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi sonucunda, sadece ibrazı gerçekleştirilerek olumlu bir hale çevirebilme şansına sahip olursunuz.

Örnek vermek gerekir ise, maaşınız ya da aylık kazancınız konusunda tereddüde sahip bir memura, maaş bordronuzu veya kira kontratlarınızı ibraz ettiğiniz takdirde, size vize verip vermemek konusunda aklındaki sorular yok olacak ve olumsuz olarak düşündüğü kararı olumlu bir hal alacaktır. Aynı durum, hazırlamanız gereken tüm evraklar için geçerlidir.

Çalışma veya çalışmama durumunuza göre doğru evrak listelerini danışman arkadaşlarımız sizlere iletecektir. Amerika Birleşik Devletleri vizesi başvurusunda gerekli olan, her statüden başvuru sahibinin hazırlaması gereken ortak evrakların bazılarını aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika’nın Vize İstemediği Ülkeler

Amerika Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler

DS-160 Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika vizesi başvurusu için öncelikle eksiksiz ve başvuru sahibinin doğru bilgileri ile, İngilizce dilinde ve elçiliğin resmi internet sitesi üzerinden elektronik ortamda doldurulmuş DS-160 formu gerekmektedir. Vize başvuru formunun barkotlu onay sayfası ve başvuru sahibi adına alınmış olan vize başvurusu mülakat randevusunun barkotlu onay sayfası da başlıca gerekli evraklar arasındadır.

 • Biyometrik Fotoğraf

Amerika Birleşik Devletleri vizesi için, başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu biyometrik fotoğraf gerekmektedir. İlgili fotoğrafın boyutları 5 cm x 5 cm olmalıdır ve bahsi geçen fotoğraf daha önce pasaportta veya herhangi bir başka vizede kullanılmamış olmalıdır. Başvuru sahiplerinin online sistem üzerinden de DS-160 formlarına yükleyeceği fotoğrafın çözünürlük değerlerinin en düşük 600 x 600 piksel ve en yüksek 1200 x 1200 piksel olması zorunludur.

 • Amerika Kısa Süreli Vize Talep Dilekçesi

Amerika Konsolosluğuna hitaben başvurusu sahibi adına yazılmalıdır. Dilekçe içeriğinde başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri ülke sınırlarında hangi sebep ile bulunacağı, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri, başvuru sahibinin sosyal statüsü, çalışıyor ise iş yerindeki pozisyonu, seyahat süresince oluşacak masrafların kim tarafından karşılanacağı gibi bilgilerin bulunması gerekir.

 • Banka Hesap Hareketleri Dökümü

Amerika vizesi başvurusunda bulunacak kişinin, seyahati boyunca oluşacak masraflarının teminatı olan miktarda bakiyeyi beyan etmesi zorunludur. Seyahatin toplam maliyeti değerinde bir meblağın, başvuru sahibine ait kişisel banka hesabında, Türk Lirası (TL), Euro veya Amerikan Doları (USD) para birimi olarak bulunması fark etmemektedir. Amerika konsolosluğuna sunulacak ve başvuru sahibinin şahsına ait banka hesap hareketleri dökümünün son 3 aya ait ve aktif bir hesap olması gerekir. Banka hesap hareketleri dökümünün, vize başvurusu mülakat randevusundan en fazla 10 gün önce alınmış olması zorunluluğu vardır. Mobil veya internet bankacılığı üzerinden alınacak hesap hareketleri dökümünün bir geçerliliği bulunmamakla birlikte, sunulacak hesap hareketleri dökümünün banka yetkilisi ve veren memur tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olması ve imza atan kişilerin yetkisini gösteren kurum imza sirkülerinin de alınarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

 • Sosyal Statüyü Belgeleyen Çalışma Evrakları
Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika Emlak Siteleri

Amerika vizesine başvuran kişinin, bağlı olduğu kurum veya şirkette çalıştığını veya sahip olduğunu gösteren resmi evrakların da vize başvurusunda ibraz edilmesi zorunludur. Başvuru sahibinin SGK işe giriş bildirgesi, SGK Hizmet ve Tescil dökümü, son 3 aya ait maaş bordroları (kaşeli ve ıslak imzalı olmak suretiyle) başvuru öncesinde hazır edilmeli ve mülakata giderken dosyaya eklenmelidir. Vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurum veya iş yerinden alınacak, şirketin antetli kağıdına yazılmış olan “Görev Belgesi” veya “İzin Belgesi” şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve var ise kaşelenmiş olarak sunulmalıdır. Ayrıca var ise başvuru sahibine ait Kurum Kimlik Kartının fotokopisi de hazırlanan dosyaya, evraklar arasına eklenmelidir.

 • Amerika Birleşik Devletleri Seyahatini Gösterir Rezervasyon Evrakları

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusunda bulunacak bireyin, belirtilen seyahat amacı ve vize tipini destekleyen ulaşım ve konaklama onaylarını içeren rezervasyon belgelerinin sunulması zorunludur. DS-160 vize başvuru formunda belirtilen Amerika Birleşik Devletleri seyahat başlangıç tarihi ve bitiş tarihine dair gidiş / dönüş uçak bileti rezervasyonu çıktı halinde dosyaya mutlaka eklenmelidir. Konaklanacak yer bilgisini gösteren otel rezervasyonu da çıktısı alınarak dosyaya eklenmelidir. Konaklama belgesinde atlanmaması gereken önemli bir husus ise, başvuru sahibinin adı soyadının, düzenlenmiş olan rezervasyon belgesinde görünür halde olması zorunluluğudur.

İçeriği Değerlendir
[Total: 1 Ortalama: 5]

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir