Amerika vize başvurusu Amerika’ya seyahat edebilmek için ilk olarak hava, deniz ve kara sınır kapılarından ülkeye giriş yapmana olanak tanıyan Amerika vizesi almak gerekir. Çünkü Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahibi tüm T.C. vatandaşları, Amerika vizesine tabi tutulur. 

Amerika vizesi başvurusunu ikamet ettiğin bölgede hizmet veren yetkili diplomatik temsilcilik aracılığıyla gerçekleştirebilirsin. Dilersen konsolosluk tarafından yetkilendirilen akredite başvuru merkezi ile de vize sürecini tamamlayabilirsin.

Amerika Vizesi Başvuru Formu

Hangi türde olursa olsun geçici Amerika vizesine başvuracak herkesin DS-160 adı verilen formunu, randevu almadan önce doldurması gerekmektedir.

DS-160 online olarak doldurulması gereken bir başvuru formudur. Türkçe desteği de bulunan DS-160 başvuru formuna linki kullanarak ulaşabilirsiniz: ceac.state.gov/genniv

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi alma işlemleri, 3 adımda gerçekleştirilebilir. Online form doldurma ve randevu alımı, vize için gerekli evrakların hazırlanması, randevu tarihinde müracaat (biyometrik verilerin elektronik ortamda alımı) ve mülakattır. Amerika vize işlemlerini seyahat başlangıç tarihinden 6-8 hafta önce başlatmak da önemlidir.

 • Amerika vize randevusu almak ilk olarak Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden randevu tarihinden en az 3 iş günü önce Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu (DS-160 Formu) gerçeğe uygun ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Vize randevuları yalnızca Ankara ve İstanbul’dan yapılır.
 • Evrakları doldurduktan sonra vize ücretini yatırmalısın. Vize ücretini internet üzerinden kredi kartı ile yatırabilir, ücret yatırma tarihinden 2 iş günü sonra MRV makbuz numarası ile Amerika vizesi resmi internet sitesinden randevu oluşturulabilirsin. Başvuru ücretini yatırmadan vize randevusu almamak gerekir.
 • Amerika vize randevusu için Amerika Konsolosluğu resmi sitesi sağ üst köşede yer alan “Hesap Oluştur” bölümünden pasaport numarası, doğum tarihi, uyruk ve talep edilen diğer bilgilerle birlikte hesap oluşturman gerekir. 
 • Bir sonraki adımda pasaportun teslim edilmesini istediğin PTT şubesini seçmelisin. Pasaportun seçtiğin PTT şubesine gönderilir, pasaportunu buradan kimlik ibrazı ile şahsen alabilirsin.
 • Amerika vize ücreti ödeme şekli seçtikten sonra vize randevu tarih ve saat seçeneklerine ulaşılır. Randevu tarih ve saatini onayladıktan sonra randevu alma işlemini tamamlayabilirsin.
 • Amerika Konsolosluğu yetkilileri ile gerçekleşecek vize mülakatı randevusuna giderken seyahat amacına uygun olarak hazırlandığın evrakların ve barkodlu onay sayfasını mutlaka yanında götürmelisin. Gerekli evraklarla birlikte vize mülakatına katılarak başvuruda bulunabilirsin. Vize mülakatı Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirilir ve mülakat öncesinde parmak izi kaydı alınır. Böylece DS-160 formundaki sorulara verilen cevapların doğruluğu teyit edilmiş olur. 
 • Başvuru durumunu ve teslimat bilgisini başvuru yaptığın internet sitesinden takip edebilirsin.
 • Eğer daha önce parmak izi verildiyse şahsen başvuru yapmaya gerek yoktur. Başvuru belgeleri ve pasaportu PTT aracılığıyla Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Başkonsolosluğuna iletebilirsin. İnceleme sonrası pasaportun PTT şubesine elçilik/konsolosluk tarafından gönderilecektir. 
Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika’nın Vize İstemediği Ülkeler

Amerika Vize Türleri

Amerika vizesi türleri; başvuru sahibinin seyahat amacına göre farklılık gösterir. Amerika vizesi; Transit Vize Diplomatik ve Resmi Vize, Ziyaretçi Vizesi (Ticari Vize, Turistik Vize), Öğrenci Vizesi, Geçici (Kısa Süreli) Çalışma Vizesi gibi kategorilere ayrılır. 

B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika’ya iş ile ilgili bir konuyla alakalı fuara, konferansa veya mesleki toplantıya katılma, seminere gitme gibi amaçlarla kısa süreli yapılacak olan seyahatler için alınması gereken göçmen olmayan vize türüdür. 

B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi

Ev içi hizmetler amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ni geçici olarak ziyaret edecek olan kişilerin başvurması gereken göçmen olmayan bir vize türüdür. 

B-2 Amerika Turist Vizesi 

Turizm, tatil, arkadaş akraba ziyareti, tıbbi tedavi, hayır kurumları, sosyal/hizmet örgütleri tarafından düzenlenen etkinliklere, amatör müzik ve spor faaliyetlerine katılım, amatör müzik ve spor faaliyetlerine, diploma almaya yönelik olmayan eğitici kurslara katılım amacıyla ABD’ye yapılacak kısa süreli ziyaretler için alınması gereken vize türüdür.  

 “Göçmen Olmayan Vize” ve B1/B2 vize kategorisinde yer alan Amerika Turistik Vize, T.C. vatandaşlarına çoğunlukla 10 yıllık çok girişli olarak verilir. Amerika vizesi ile seyahat eden kişiler, senede maksimum 180 gün (6 ay) süre ile Amerika’da konaklayabilir. Amerika turist vizesi ile eğitim almak, çalışmak, bir gemide ya da mürettebatta çalışmak, medya kuruluşlarında görev almak, kalıcı olarak yerleşmek ve doğum amacıyla ülkeye giriş yapmak mümkün değildir. 

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? Amerika Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Amerika turist vize başvuru işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Amerika turist vizesi almak için ilk olarak DS-160 Vize Başvuru Formu doldurulmalı ve online olarak başvuru formuna biyometrik fotoğrafı yüklenmelidir. 
 • Amerika resmi online başvuru sitesinde pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruğu girerek hesap oluşturabilir ve vize türünü seçebilirsin. 
 • Vize görüşmesine giderken formda elektronik olarak imzalanan ve barkod içeren onay sayfasının çıktısını mutlaka yanında bulundurmalısın. Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ABD Büyükelçilik veya Konsolosluğundan vize için randevu alabilirsin. Randevu günü ve saati tarafına bildirilecektir. 
 • Amerika Vizesi başvuru işlemleri için senden ücret talep edilir ancak başvurunun reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmaz ayrıca başvuru sırasında ek ücretler de söz konusu olabilir.  
 • Amerika’ya belirli bir süre ve amaçla seyahat edecek kişilerin kabulünden sorumlu olan Gümrük ve Sınır Muhafız Birimi (CBP) ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) yetkilileri, belgelerini inceleyerek ABD’ye giriş yapıp yapmayacağına karar verir. Fakat Amerika vizesi almak, ABD topraklarına giriş yapabileceğin anlamına gelmez yalnızca ülkeye giriş talep edebileceğin anlamına gelir. 

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi 

Sağlık problemleri nedeniyle tıbbi tedavi görmek amacıyla Amerika’ya gidecek olan kişilerin başvurması gereken kısa süreli bir vize çeşididir. 

C Transit Vize

Amerika sınırlarında uçak ve gemi vasıtasıyla aktarma yapacak mürettebat üyesi kişilerin başvurabileceği göçmen olmayan vize türüdür. ABD bağlantılı olarak iki ülke arasında gerçekleşecek olan seyahatler için transit vizeye başvurulması gerekir. Aktarmalı uçuş  hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsin. 

D, C1/D Mürettebat Vizesi 

Amerika Göçmen Olmayan Vize Türleri arasında yer alan mürettebat vizesi, ülkedeki gemi ya da uluslararası hava yolu şirketlerinde çalışan kişilere tahsil edilen vize türüdür. 

E1/E2 Anlaşmalı Tüccar Vizesi/Yatırımcı Vizesi

Ticari Anlaşmalı Tüccar Vizesi ve Yatırımcı Vizesi, ABD ile sefer ve ticaret anlaşması bulunan ve teknoloji, ticaret ya da hizmet dahilinde görev alan kişilerin başvurabileceği vize türüdür. ABD seyahati yapacak olan kişilere ticaret yapmak, yatırım yapılan kuruluşun faaliyetlerini yönetmek, geliştirmek ya da sermaye yatırımı yapmak amacıyla tahsil edilir.

E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi 

Amerika’ya uzmanlık gereken bir iş nedeniyle kısa süreli çalışmak için seyahat edecek Avustralya vatandaşlarının başvurması gereken vizedir.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  EB 3 Vizesi Nedir? Amerika İş Gücü Vizesi

I Basın Mensubu Vizesi

Film ekibi, muhabir, editör gibi basın-yayın sektöründe çalışan basın mensuplarına tahsil edilen bir vize türüdür. Basın Mensubu Vizesi alabilmek için güncel olay, spor etkinlikleri ve haber toplama gibi amaçlarla seyahatin gerçekleştirilecek olması gerekir. 

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika’da çalışma vizesi almak isteyen kişilerin çalışma vizesi almaları gerekir. Çalışma vizesi; göçmen olmayan vizeler ve göçmen vizeleri olmak üzere iki kategoride yer alır. Amerika Çalışma Bakanlığı onaylı iş sertifikası alan kişiler, I-140 formunu doldurarak Amerikan Vatandaşlık ve Göçmen Bürosu aracılığıyla çalışma vizesine başvuru yapabilirler. Eğer ABD belirli bir süre çalışmak istiyorsan göçmen olmayan vize kategorisinde yer alan geçici çalışma vizesi alabilir, geçici işçi/çalışan statüsü kazanabilirsin. Amerika geçici çalışma vizeleri;

 • H-1B: Özel mesleğe sahip, yüksek öğrenim görmüş kişiler.
 • H-2A: Mevsimlik ve sezonluk geçici tarım işçileri
 • H-2B: Geçici tarım dışı işçiler
 • H-3: Stajyerler, özel eğitim ziyaretçileri  
 • L: İşverenin ABD şubesine transfer olan yabancı uyruklu kişiler
 • O (O-1A, O-1B, O-2, O-3): Sırasıyla bilim, eğitim, atletizm yapan kişiler, sinema-TV sektöründe çalışanlar, Amerika O vize sahibine eşlik eden kişiler, Amerika O vizesi sahibinin eş ve çocukları 
 • P (P1-A, P1-B, P2, P3, P4): Sırasıyla atletler, uluslararası üne sahip sporcular, gösteri grubu üyeleri, performans ve etkinliğe katılacak sanatçılar, Amerika vize sahibi eş ve 21 yaşından küçük çocukları
 • Q1: ABD’de kültürel değişim programına katılacak olan kişiler
 • R: ABD sınırın geçici süreliğine dini görev dahilinde çalışacak kişiler

Amerika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir.

 • T.C. kimlik/Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat bitiş süresinden sonra en az 6 ay geçerli pasaport
 • Güncel tarihli 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Şahsi vize talep dilekçesi
 • Amerika Vize Başvuru Formu/DS-160 Formu
 • I-129 Formu
 • Ücret dekontu
 • L vize adayları için I-129S Formu

Vize görüşmesine ek belgeler istenebilir. H-1B ve L vizelerine başvuru yapan kişiler harç diğer kişilerin kendi ülkeleriyle olan güçlü bağlarını ispatlamaları ve devamlı kalınan ikametgâh adresi, ekonomik durum, aile bağları ve uzun dönemli planlarını içeren belgelerle çalışma sonrası ülkelerine döneceklerini garanti etmeleri gerekir.

Amerika Öğrenci Vizesi

ABD sınırlarına eğitim amacıyla gidecek olan kişilerin Amerika Öğrenci vizesi almaları gerekir. Amerika öğrenci vizesi türleri; F Öğrenci Vizesi, F Exchange Vizesi ve M öğrenci vizesi olmak üzere üçe ayrılır.

Amerika F1, F2 Öğrenci Vizesi

Amerika’da akredite bir kolejde ya da üniversitede eğitim almak veya dil okulunda İngilizce öğrenmek amacıyla başvuru yapılabilen vize türüdür.  

Amerika J1, J2 Değişim Programı Vizesi

Lise ya da üniversitede ABD sınırlarında değişim programına katılacak olan kişilere tahsil edilen göçmen olmayan bir vize türüdür. 

Amerika M1, M2 Mesleki Eğitim Vizesi

Akademik olmayan dil eğitimi ya da mesleki eğitim almak amacıyla ülkeye gidecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. 

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası olan, seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli)
 • SEVP onaylı bir okuldan kabul ve I-20 Formu
 • Student and Exchange Visitor Information System için başvuru ücreti
 • Göçmen olmayan vize başvurusu ve DS-160 formu onay sayfası
 • İstenilen formatta bir ya da iki biyometrik fotoğraf

Transkript, diploma, derece veya sertifikalar, geçim giderlerini karşılayabileceğini kanıtlayan belge (banka hesap özeti, konaklama ve geçim giderlerini karşılayan sponsor dilekçesi, bir burs programı), eğitim bittikten sonra ülkene döneceğine ilişkin kanıt (dönüş bileti) istenebilir. 

Diğer Vize Kategorileri

 • Nişanlı Vizesi: K
 • İnsan Ticareti Mağduru Vizesi: T vizesi
 • Suç Faaliyeti Mağduru Vizesi: U vizesi
 • TN/TD NAFTA Vizeleri
 • Diplomatik ve Resmi Vizeler
Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika Emlak Siteleri

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için talep edilen evraklar vize türüne göre birbirinden farklı olabilir ancak Amerika vizesi için gerekli evraklar konusu “Amerika turistik vizesi için gerekli evraklar” başlığı altında da incelenebilir. 

 • Kalış süresi sonrası en az 6 ay geçerli pasaport
 • Varsa son verilen ABD vizesinin işlendiği pasaport
 • 2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 • DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu onay sayfası
 • USVISA-INFO sitesinden Onay ve Talimatlar sayfası
 • Biyometrik fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş 5×5 boyutlarında minimum 600×600 maksimum 1200×1200 piksel çözünürlüklü)
 • Başvuru ücreti makbuzu
 • Vize Talep Dilekçesi: (seyahat nedeni, seyahat planı, mesleki durum, seyahat masraf sponsorunu belirtir.)
 • Banka Hesap Cüzdanı (son 3 aylık, ıslak imzalı, kaşeli, banka imza sirküleri ile birlikte)
 • Varsa tapu ve araç ruhsatı
 • Ticari ziyaretler için davet mektubu
 • Ziyaretler için davet eden kişinin kimliği adresi ve mümkünse gelir durumu
 • Kimlik fotokopisi
 • Mesleki Durumu Belgeleyen Evraklar (Çalışılan şirketten maaş bordrosu, SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda ıslak imzalı ve kaşeli olarak yazılmış görev ve izin belgesi)
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Evliler: evlilik cüzdanı ve/veya nüfus cüzdanı (21 yaş altı evli olmayan çocuklar için)
 • İşveren: Antetli kâğıda dilekçe, İmza sirküleri, Vergi levhasının fotokopisi, Faaliyet belgesi (Son 6 ay içinde alınmış), Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • Çalışan: Antetli Kâğıda Dilekçe, İmza Sirküleri, Vergi levhasının fotokopisi, Faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi, Maaş Bordrosu, Sigortalı İşe Giriş Belgesi
 • Ev Hanımı: Dilekçe, Eşinin veya ailenin durumuna göre gerekli evraklar, Evli ise evlenme cüzdanı
 • Öğrenci: Öğrenci belgesi, Ebeveynin gelir durumuna ilişkin evraklar, Muvafakatname (18 yaşından küçükler için)

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi başvuru işlemleri eksik bir şekilde tamamlandığı takdirde vize başvurusu maksimum 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Eğer başvuru sırasında eksik evrak iletilirse konsolosluk tekrar evrak talebinde bulunacağı için süreç uzayacaktır. Ayrıca konsolosluğun yoğun olması ve başvurunun resmî tatil günlerine denk gelmesi de Amerika vize başvurusunun sonuçlanma süresinin uzamasına yol açacaktır. 

Amerika Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Schengen ülkelerine yapılan ziyaretler için 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu varken Amerika vizesi için  seyahat sağlık sigortası  gerekliliği yoktur. Ancak 50.000 USD teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırdığında seyahat sırasında yaşayabilecek risk durumlarına bağlı hastalık, kaza, yaralanma, acil ilaç, tedavi ve muayene giderleri gibi ihtiyaçların karşılanması mümkün olur. Poliçe kapsamındaki teminatlar artıkça Amerika seyahat sağlık sigortası fiyatlarında da artış olacaktır ayrıca aksi belirtilmedikçe Amerika seyahat sağlık sigortası yalnızca ülke toprakları içerisinde geçerli olduğunu da hatırlatmak gerekir.  Seyahat sağlık sigortası kapsamı  hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

2023 Amerika Vize Ücretleri

2023 ABD Amerika vize ücretleri, vize türlerine göre vize danışmanlık ücreti hariç 160 dolar ile 265 dolar arasında değişir.  Buna göre 2023 Amerika turist vizesi ücreti 160 dolar, Amerika öğrenci vizesi ücreti 190 dolar ve Amerika çalışma vizesi ücreti ise 265 dolardır. Bu vize ücretleri sebep her ne olursa olsun iade edilmez, devredilemez veya satılamaz. Eğer Amerika vize başvurusu ret alırsa tekrar vize ücreti yatırmak gerekir. 2023 Amerika vize harç bedelini bankalar aracılığıyla EFT-Havale işlemi veya kredi kartı ile ya da vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla ödeyebilirsin.

Amerika Vize TürleriAmerika Konsolosluk ÜcretiAmerika Vize Danışmanlık ÜcretiTOPLAM
B/Ziyaretçi Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
C/Transit Geçiş Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
D/Mürettebat Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
F/ Akademik Öğrenci Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar 
M/Mesleki Öğrenci Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
I/Basın Mensubu Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
J/Değişim Programı Vizesi160 dolar90 dolar250 dolar
H/Geçici İş, Çalışan veya Stajyer Vizesi190 dolar110 dolar300 dolar
O/Olağan Üstü Yetenek Vizesi190 dolar110 dolar 300 dolar
P/Sporcu, Sanatçı, Gösterici Vizesi190 dolar110 dolar300 dolar
Q/Kültürel Değşim Programı Vizesi 190 dolar110 dolar 300 dolar
R/Din Görevlileri Vizesi190 dolar110 dolar300 dolar
L/Şirket İçi Transfer Vizesi190 dolar100 dolar300 dolar
E1/Anlaşmalı Tüccar Vizesi265 dolar500 dolar765 dolar 
E2/Yatırımcı Vizesi265 dolar500 dolar765 dolar
K/ABD Vatandaşlarının Eşi veya Nişanlısı Vizesi265 dolar250 dolar515 dolar
2023 Amerika Vize Ücretleri
 • Amerika Vizesi Fiyat Listesi 2023 yılına ait olup ücret tablosunda yazılı olan ücretler geçerlidir.
 • Yukarıda yazılı olan fiyatlarımıza Kargo & KDV dâhil değildir.
 • Amerika Vizesi Fiyatı belirlenirken, Amerika konsolosluğuna ödenen Amerika Vize Harcı ve hizmet bedelimiz ayrı olarak belirlenmiştir.
 • Yukarıdaki ücret tablosunda  belirtilen Amerika Vize Ücretleri dışında ilave bir ücret talep edilmez.
 • Amerika Vize Ücreti tablosuna Kargo & Kurye ücretleri dâhil edilmemiştir, Müşteriye aittir.

Amerika şu an vize veriyor mu?

ABD’ye seyahat edebilmek için ilk olarak hava, deniz ve kara sınır kapılarından ülkeye giriş yapmana olanak tanıyan Amerika vizesi almak gerekir. Çünkü Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahibi tüm T.C. vatandaşları, Amerika vizesine tabi tutulur.

ABD turist vizesiyle kaç ayda giriş çıkış yapılır?

Amerika turist vizesi maksimum 6 ay süre için kalabileceğiniz, göçmen olmayan vizelerden birisidir. Resmi adıyla B-2 vizesi, Amerika’ya yapacağınız kısa turistik ziyaretlerinizde kullanabilmeniz için tasarlanmıştır.

İçeriği Değerlendir
[Total: 1 Ortalama: 5]

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir