EB 3 Vizesi Nedir?

EB 3 vizesi nedir kısaca açıklamak gerekirse, Green Card yabancı çalışanların Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamalarına ve çalışmalarına izin veren bir göçmenlik vizesidir.

Amerika’da istihdam temelli alabileceğiniz daimi göçmenlik yollarından bir tanesi olan EB3 vizesine başvurabilmek için Amerika’da bulunan bir şirketin size tam zamanlı bir iş teklifi yapmış olması gerekir.

 • Belirtmek gerekir ki sezonluk veya geçici iş teklifleri EB-3 kapsamına girmez.

EB3 vizesine başvurmayı düşünüyorsanız sizin ve sponsorunuz olacak işverenin atması gereken adımlar bulunmaktadır.

EB3 vizesi nedir ve nasıl başvurabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

EB-3 Green Card Vizesi Kimler için Uygundur?

EB 3 vizesi evlilik, akraba veya çekiliş yoluyla Green Card başvurusunda bulunamayanlar için bir fırsat sunar. Ayrıca işveren sponsorluğu ile Green Card alabileceğiniz diğer programlara göre çok daha az şart taşıması da programı öne çıkaran noktalardan birisi.

EB3 vizesinin talep görmesinin önemli nedenlerinden birisi birden çok kategoride imkân tanımasıdır. Green Card vatandaşlık yolunu açtığı için de vize sahiplerine avantaj sağlamaktadır.

Oturum izni sahipleri seçme ve seçilme hakkı hariç sosyal yardımlar, iş kurma ve ailesine sponsor olma ve benzeri imkanlardan Amerikan vatandaşları gibi faydalanabilir. Green Card sahibinin eşi Amerika’da çalışabilir, 21 yaş altındaki bekâr çocukları Amerika’da ikamet edebilir. Özel okullardan veya devlet okullarından eğitim alma fırsatlarına da sahiptir.

EB3 ile Amerika’da daimî oturum izni elde edenler, 5 yıl sonra Amerikan vatandaşlığına başvurabilir. Amerika’ya yerleşmek ve orada çalışmak isteyenler için Green Card sahibi olmak hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran bir faktördür.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika Vize Başvurusu Rehberi

EB-3 Green Card Almak için Uygunluk Koşulları

EB-3 almaya hak kazanmak için, başvuru sahibinin Amerikalı bir işverenden iş teklifi almış olması gerekir. İşvereniniz Çalışma Bakanlığı’ndan (DOL) sizin adınıza Daimî Çalışma Sertifikası (PERM) aldıktan sonra gerekli belgeleri USCIS’ye teslim eder.

EB-3 kategorisi içerisinde üç alt kategori bulunmaktadır:

 • Vasıflı Çalışanlar: Bu alt kategori, kendi alanlarında en az iki yıllık eğitim veya deneyime sahip çalışanlar içindir.
 • Profesyoneller: Bu alt kategori, kendi alanlarında en az lisans derecesine sahip olan ve daha yüksek düzeyde eğitim gerektiren bir meslekte çalışmak isteyenler içindir.
 • Diğer Çalışanlar: Bu alt kategori, iki yıldan daha az eğitim veya deneyim gerektiren pozisyonları doldurabilen vasıfsız çalışanlar içindir.

EB-3 kategorisinin yıllık yaklaşık 40 bin kişi için bir kotası olduğunu unutmamak önemlidir. Bu kotanın 10 bin kişilik bir kısmı diğer çalışanlar yani vasıfsız işçiler için ayrılmıştır.

PERM Labor Certification Nedir?

İşgücü Setifikası olarak bilinen PERM, EB3 Vizesi başvuru sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bir işverenin EB-3 Vizesi için yabancı bir çalışana sponsor olabilmesi için öncelikle PERM süreci aracılığıyla ABD Çalışma Bakanlığı’ndan (DOL) işgücü sertifikası alması gerekmektedir.

Bu süreç, işverenin pozisyon için uygun, kalifiye Amerikalı bir çalışan bulunmadığından emin olmak için ABD işgücü piyasasını test etmesini gerektirir.

İşveren ayrıca yabancı çalışanın istihdamının benzer şekilde istihdam edilen Amerikalı çalışanların ücretlerini ve çalışma koşullarını olumsuz etkilemeyeceğini göstermelidir.

DOL’ un çalışma sertifikasını (PERM) onaylamasının ardından işveren yabancı çalışana EB-3 Vizesi için sponsorluk yapabilir. Çalışma sertifikası, hiçbir Amerikalı işçinin işi yapabilecek durumda ve istekte olmadığının ve işverenin pozisyon için nitelikli Amerikalı çalışan bulamadığının kanıtıdır.

EB-3 Vizesi başvuru sürecinin devam eden aşamalarında, işverenin onaylanmış PERM sertifikası ile birlikte USCIS’ye I-140 göçmen dilekçesi sunmasını gerektirir.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika Emlak Siteleri

I-140 onaylandıktan sonra, yabancı çalışan daimi ikamet kaydı için I-485 başvurusunda bulunabilir.

EB-3 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

EB-3 vizesi, ABD’ye kalıcı olarak yerleşmek isteyenler için tasarlanmış bir göçmenlik vizesidir. Bu vizeye başvurmak için belirli bir nitelik veya eğitim seviyesine sahip olmanız gerekir. EB-3 vizesi için üç farklı alt kategori vardır: 1. Fiziksel işlerde çalışanlar 2. Mesleki nitelikli işlerde çalışanlar 3. Profesyonel ve akademik işlerde çalışanlar EB-3 vizesi başvuru süreci oldukça karmaşıktır ve birçok belge ve işlem gerektirir. Başvuru sürecinde bir avukatın yardımı önerilir. Eğer EB-3 vizesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, en yakın ABD Konsolosluğuna başvurarak da bilgi alabilirsiniz.

 • ABD’li bir işverenden iş teklifi alın. İşveren, USCIS’e sizin adınıza bir dilekçe sunarak yeşil kart için size sponsor olmaya istekli olmalıdır.
 • İşverenin Çalışma Bakanlığı’na (DOL) bir Çalışma Sertifikası Başvurusu (LCA) yapmasını sağlayın. LCA, size teklif edilen pozisyon için nitelikli ABD’li işçi bulunmadığına dair bir tespit talebidir.
 • İşverenin USCIS’e I-140 Yabancı İşçi için Göçmen Dilekçesi sunmalıdır. Bu dilekçe, EB-3 için uygun olduğunuzu ve size teklif edilen pozisyonun şartlarına uygun olduğunuzu kanıtlamak içindir.
 • Halihazırda Amerika’da bulunuyorsanız, başvuruda bulunmak için I-485 Kalıcı İkamet Tescili veya Statü Ayarlama Başvurusunda bulunabilirsiniz.

EB-3 vizesi sahibi olmak isteyenlerin alt kategorilerde belirtilen şartlara uygun olması gerekmektedir.

Buna göre teklif edilen işi yapabilecek niteliklere sahip olması, vasıflı çalışanlar için çalışacağı iş alanında en az 2 yıllık bir deneyiminin bulunması, profesyoneller için mezun olduğu lisans alanıyla ilişkili bir iş yapacak olması gerekmektedir.

Diğer çalışanlar kategorisiyle EB3 almak için ise temel olarak sponsor bir işveren ile anlaşmış olmak yeterli kriter sayılabilir.

Bu noktada önemli bir not olarak eklemek gerekir. EB-3 sponsorluğu pek çok aşamadan oluşan karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle Amerikalı işverenler süreci kendileri yürütmekten kaçınmaktadır. Bunun yerine sponsorluk için aracı firmalar ile Amerika’da size sponsor olabilecek işverenler ile anlaşabilirsiniz.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Amerika’nın Vize İstemediği Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız, başvurunuz onaylanana kadar beklemeniz ve ardından kendi ülkenizdeki bir ABD konsolosluğuna veya büyükelçiliğine göçmen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Dilekçeniz onaylandıktan sonra, bulunduğunuz yere bağlı olarak Amerika’da değilseniz ülkeye gelebilmeniz için size geçici bir göçmen vizesi veya Amerika’daysanız statü değişikliği sonrası Green Card verilecektir.

Eğer Birleşik Devletler dışındaysanız, göçmen vizenizi kullanarak ülkeye giriş yapmanız gerekecektir. Zaten Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz, posta yoluyla size gönderilecektir.

EB 3 Vizesi Nasıl Alınır?

EB 3 vizesi nasıl alınır sorusunun kısaca cevabı aracı şirketler ya da makalemiz içeriğinde detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Eb3 Vizesine Nasıl Başvurulur?

Ülke içinde olup EB 3 Green Card almak isteyenler USCIS başvurusunu statü değişikliği talebiyle kendisi yapabilir. Ancak başvuru sürecinde Amerika Birleşik Devletleri’nde olmayanlar için ilk adımı işverenin atması gerekir. Sonraki aşamalarda başvuru sahibi kendi ülkesinden bu adımları sürdürür.

EB3 Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

EB-3 İstihdam Bazlı Green Card almak için merak edilen soruların başında  başvuru sürecinin sonuçlanmasının ne kadar zaman aldığı gelmektedir. Kısaca belirtmek gerekirse EB3 vizesi almak, başvuruya göre değişmekle birlikte, 1 ile 3 yıl arasında bir süre gerektirir. 

İşveren Sponsorluğu ile Green Card Sürecini Temel Olarak 3 Ana Bölüme Ayırabiliriz 

 1. PERM İş Gücü Sertifikasyonu 
 2. I-140 Dilekçesi Süreci 
 3. Konsolosluk Süreci ya da Statü Değişikliği 

Şimdi bu adımların her biri ne kadar zaman almaktadır ve süreç nasıl ilerlemektedir detaylarıyla bakalım.  

EB 3 vizesi ne kadar sürede çıkar?

EB3 vizesi almak, başvuruya göre değişmekle birlikte, 1 ile 3 yıl arasında bir süre gerektirir.

Amerika’da çalışmak için hangi vize?

Amerika ülke sınırları içerisinde daimi olarak çalışmak ve yaşamak isteyen kişilerin Amerika E1- E2 Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Sponsorlu Green Card ne kadar sürede çıkar?

Green Card alınması için net bir sure verilmesi mümkün olmamakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’na yapılan müracaattan Green Card alana kadarki süre genellikle bir yıldan fazla bir zaman almaktadır.

EB 3 Vizesi İş İlanları

EB3 vize iş ilanları hakkında LinkedIN ya da aracı şirketler ile iş ilanları bulabilirsiniz.

EB 3 Vizesi Ücretli Mi? 2023

Yurtdışından geliyorsanız, vize başvuru ücreti de ödemeniz gerekir. EB 3 Vizesi ücreti 2023 itibariyle 345 dolardır.

İçeriği Değerlendir
[Total: 3 Ortalama: 5]

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir