Küba vize istiyor mu, Küba’ya direkt gidebilir miyim, Küba’ya gitmek ne kadara mal olur, Küba vizesi için gerekli evraklar nelerdir gibi bir çok sorunun cevabı Vize Rehber’de!

Öncelikle Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın duyurusu aşağıda ki gibidir bu duyuruyu göz alarak daha sonra ki sorulara cevap verebiliriz.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar karşılıklı olarak vizeden muaf, umuma mahsus pasaportlar vizeye tabidir.

Tropik bir iklime sahip olan Küba’da nem oranı oldukça yüksektir. Mayıs-Kasım arası yağmurlu dönemdir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir.

THY İstanbul-Havana-Karakas hattında haftada üç gün doğrudan sefer yapmaktadır.

Küba Turist Vizesi Nedir?

Küba Turist Vizesi veya Küba Turist Kartı, Küba’ya turistik amaçlı gideceklerin alması gereken izin belgesidir. Bu belge, vize sahibine Küba’ya tek girişli 30 gün kalma hakkı verir. Bu 30 güne ek olarak bir 30 gün daha uzatabilme hakkı bulunuyor.

Küba Vize İstiyor Mu?

Umumi (bordo) pasaport (Bordo Pasaport nedir) sahibi Türkiye Vatandaşları, Küba’ya girebilmek için mutlaka Küba vizesi almak durumundalar. Diplomatik (siyah) (Siyah Pasaport nedir), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz gidebiliyor.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vize başvurusu, Birleşik Krallık veya Schengen vizesi gibi karmaşık süreçlere kıyasla oldukça basittir. Küba vizesi, pasaport sayfalarına basılan bir vize değil, genellikle bir gün içinde düzenlenen bir giriş izni belgesidir. Evrak toplama gibi zorunluluklar yoktur; sadece pasaport, uçak bileti, vize ücreti ve bazı durumlarda fotoğraf ile başvuru yapabilirsiniz. Küba vizesi için üç farklı başvuru yöntemi bulunmaktadır.

 1. Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne bireysel başvurmak,
 2. Yetkili turizm acentaları aracılığı ile başvurmak,
 3. İnternet üzerinden turist kartı almak.

Küba vizesine ister bireysel olarak Ankara’daki Küba Konsolosluğu’na, ister anlaşmalı turizm acentaları aracılığıyla, isterseniz de internetten başvuruyor olun yapmanız süreç şu şekilde ilerliyor:

Yurtdışına çıkış tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip, veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan pasaport aslı ve fotokopisi, Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu, seyahat sürenizi kapsayan zorunlu seyahat sigortası, (bazı acentalar biyometrik fotoğraf talep etmeyebilir, pasaport resmini scan edebilirler) belgelerini hazırlamak önemlidir.

Küba Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazmak ve başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Eğer bir turizm acentası üzerinden başvuru yapıyorsanız, bu kısmı acenta sizin adınıza halledecektir. Acentadan acentaya değişen fiyatlarla konsolosluk hizmet bedelini ödemek de gereklidir.

Son olarak, bir gün ile birkaç saat içinde değişebilen süre zarfında Küba vizesini teslim alabilirsiniz.

Turistik Küba Vizesi İçin İstenilen Evraklar

Öncelikle Küba turistik vizesi için istenilen evrakların hem az hem de kolay ulaşılabilir olduğunu hem de tüm vize prosedürünün oldukça kısa ve pratik bir süreç olduğunun altını çizelim. Schengen vizesinde veya UK visa’da olduğu gibi tüm mal varlığınızı beyan eden dosyalar toplamanıza, noterden onaylı belgeler almanıza gerek yok. Tek yapmanız gerek sizden istenilen birkaç temel belgeyi hazırlamanız ve vize ücretini ödemeniz.

 1. Pasaport: En az 6 ay geçerli, veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan, yıpranmamış pasaportun aslı ve fotokopisi.
 2. Vize İşlemleri Dekontu: Konsolosluk vize ücretinin ödendiğini gösteren orijinal dekont.
 3. Bilet ve Rezervasyonlar: Otel ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları.
 4. Seyahat Sigortası: Seyahat sürenizi kapsayan güncel seyahat sigortası belgesi.
 5. Biyometrik Fotoğraflar: En fazla 6 ay önce çekilmiş, 45 mm genişlik ve 60 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf.
 6. Nüfus Cüzdanı: 6 aydan eski olmayan nüfus cüzdanı fotokopisi.
 7. Geri Gönderim İçin Zarf: Vizenizin size geri gönderilebilmesi için dosyanıza eklenmiş, kendi adresinize yönlendirilmiş zarf.
 8. Başvuru Formu: Küba Ankara Büyükelçiliği’nden alınan başvuru formunun eksiksiz doldurulması.

Küba Vizesi Ne Kadar?

Küba vizesinin ücretleri, vize türüne ve başvuru sürecine göre değişebilir. Küba’ya turistik, ticari veya resmi bir seyahat planlıyorsanız, vize ücreti ve başvuru süreci konusunda Küba’nın resmi konsolosluk veya büyükelçiliği ile iletişime geçmek en doğrusudur.

Vize ücretleri genellikle başvuru türüne, seyahat amacına, vize süresine ve başvurulan ülkenin politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle, en güncel ve doğru bilgileri almak için Küba’nın ilgili konsolosluk veya büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz önemlidir.

 • 1 Aylık Turistik 1 Girişli 50 EUR
 • 1 Aylık Ekspres Turistik 1 Girişli 60 EUR
 • 1 Aylık Ticari 1 Girişli 70 EUR
 • 1 Aylık Ekspres Ticari 1 Girişli 80 EUR
 • 1 Aylık Özel Ziyaret 1 Girişli 60 EUR
 • 1 Aylık Ekspres Özel Ziyaret 1 Girişli 70 EUR

Küba Turist Vizesi Kaç Gün Geçerli?

Küba turist vizesi, vize sahiplerine tek girişlik 30 gün boyunca Küba’da kalma hakkı verir. Bu süre sadece bir kereye mahsus olmak üzere Küba’daki göçmenlik bürosundan 30 gün daha uzatılabilir.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesinin işleme süresi başvuru türüne, vize türüne ve başvurulan ülkenin politikalarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, vize işleme süresi konusunda kesin bir süre vermek zordur.

Küba Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir biçimde teslim etmeleri şartıyla vize sonucunuz ortalama 2 iş günü gibi bir sürede çıkmaktadır. Fakat bazen beklenmedik durumlar ile karşılaşılabiliyor bu yüzden tamamen size kalmış bir durum oluyor.

Küba’nın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Süre Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler
90 gün Benin, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Malezya, Karadağ, Sırbistan
60 gün Grenada, Saint Vincent ve Grenadinler
30 gün Antigua ve Barbuda, Beyaz Rusya, Moğolistan, Rusya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur
28 gün Barbados, Dominika

Bu tabloda belirtilen süreler, söz konusu ülkelerin Küba’ya vizesiz seyahat sürelerini temsil etmektedir. Ancak, vize politikaları zaman içinde değişebilir, bu nedenle seyahatten önce güncel bilgileri doğrulamak için resmi kaynaklara başvurmak önemlidir.

Küba’ya Vize Nasıl Alınır?

Küba seyahatinde bulunacak kişiler Küba vizelerini iki farklı şekilde alabileceklerdir.

 1. Küba Türkiye temsilciliklerine yapacak oldukları şahsi başvurularla Küba vizesini alabilirler.
 2. Küba Türkiye temsilciliklerine şahsi başvuruda bulunmadan Küba vizesini alabilirler.

Küba’ya Gitmek İçin Ne Gerekiyor?

Umumi (bordo) pasaport sahibi Türkiye Vatandaşları, Küba’ya girebilmek için mutlaka Küba vizesi almak durumundalar. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz gidebiliyor.

Küba Ankara Büyükelçiliği’nden Vize Alacaklar İçin Bilgiler

Büyükelçilikten almak hem daha meşakkatli hem de maliyetli olabiliyor. Bu nedenle, bizce en kolay, en hızlı ve ekonomik yol, Küba Kültür gibi akredite acentalar aracılığıyla başvuru yapmaktır.

 • Pasaport
 • 1 fotoğraf
 • Form (bilgisayarda veya büyük harflerle doldurulacak)
 • Çalıştığı yerden yazı
 • Uçak rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesinin fotokopisi
 • Vize ücreti dekontu
 • Türk pasaportu hamili olmayanlar, en az 6 aylık ikamet teskeresi ibraz etmelidir. Türk Kimliği olanlar, kimliğinin fotokopisini eklemelidirler.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Çankaya Mahallesi, Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara Tel: (90-312) 4428970-4428971 E-Mail:  conscuba@embacubatr.net Web Sitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.

Küba Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri Pazartesi – Cuma: 09.00-14.00. Konsolosluk Küba ve Türkiye’nin resmi tatillerinde kapalı.

İçeriği Değerlendir
[Total: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir