Paris’te gezilecek yerler; Paris, dünya genelinde en çok turist çeken şehirlerden biridir ve turistlerin en çok ilgisini çeken şeylerden biri de şehrin tarihi ve turistik yerleridir. Paris’te gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır ve her yıl milyonlarca turist bu şehri ziyaret eder.

 • Eiffel Kulesi,
 • Louvre Müzesi,
 • Notre Dame Katedrali,
 • Şanzelize Caddesi,
 • Montmartre Tepesi
 • Orsay Müzesi

Paris’in en ünlü turistik noktalarıdır. Ayrıca, Seine Nehri’nde romantik bir tekne turu yapmak da Paris’in tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Paris, tarih, sanat ve mimari açısından zengin bir şehirdir ve herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Fransa Rehberi kategorimizden daha detaylı bilgilere ulaşabilir, Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? içeriğimizden de çok detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz!

Sıra Mekan Bölge Öne Çıkan
1 Eyfel Kulesi Champ de Mars Manzara
2 Lauvre Müzesi Rue de Rivoli Eserleri
3 Noter Dame Katedrali Pl. Jean-Paul II Mimari
4 Zafer Takı Pl. Charles de Gaulle Mimari
5 Sainte-Chapelle 10 Bd du Palais Mimari
6 Orsay Müzesi 1 Rue de la Légion d’Honneur Eserleri
7 Montmartre Montmartre Sakinliği
8 Champs Elysees Şanzelize Cd Mağazaları
9 Le Marais Le Marais Mağazaları
10 Ressamlar Tepesi Pl. du Tertre Ressam/Manzara
11 Aşıklar Köprüsü Pont des Arts Kilitler
12 Lüksemburg Bahçeleri 75006 Yeşil Alan
13 Rodin Müzesi 77 Rue de Varenne Eserler
14 Opéra Garnier Pl. de l’Opéra Mimari/Etkinlikler
15 Centre Pompidou Place Georges-Pompidou Kitap/Mimari

Paris’e Nasıl Gidilir?

Fransa’nın başkenti ve aynı zamanda Ile-de-France bölgesinin de merkezi olan Paris’e uçak, tren veya karayolu ile ulaşmak mümkün. Türkiye’den sadece Paris Turları veya Benelüks Avrupa Turları düzenleyen Tur şirketleri ile gelebileceğiniz gibi gidiş-dönüş uçak bileti ve bir otel rezervasyonu ile gelmekte mümkündür.

Paris’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

 1. Eyfel Kulesi
 2. Notre Dame Katedrali
 3. Paris Louvre Müzesi – Cam Piramit
 4. Sen Nehri Kanal Turu (Sein River)
 5. Ressamlar Tepesi (Montmartre)
 6. Sacre Coeur (Sacré-cœur) Bazilikası
 7. Zafer Takı
 8. Şanzelize Bulvarı – Champs Elysees
 9. Napolyon Anıt Mezarı – Les Invalides
 10. Concorde Meydanı ve Dikilitaş
 11. Disneyland Tema Park
Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Bahreyn’de Gezilecek Yerler Listesi

Uçak ile Paris’e Ulaşım

Paris’in hemen kuzey doğusunda yer alan “Charles De Gaulle Havalimanı” dünyanın hemen her yerinden uçak ile gelmek isteyen ziyaretçilere açık. Paris havalimanı şehir merkezine yaklaşık 35-40 km uzaklıktadır. Dilerseniz bir taksi ile şehir merkezine gidebilir ya da her 8 dakikada bir düzenlenen “Aéroport Charles-de-Gaulle 2 – TGV” tren hattı ile çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Uçak ile Paris’e Ulaşım

Bunun için Aéroport Charles-de-Gaulle 2 durağından binip Paris Kuzey Garında inmeniz yeterli olacaktır. Bilet bilgileri ve Paris Hızlı Treni TGV kalkış saatleri için SNCF sitesine mutlaka göz atın. Paris, dünyanın en eski metro ağına sahip olduğu için bu noktadan sonra istediğiniz yere metro ile geçiş yapabilirsiniz.

Türkiye’den Paris’e gidenler için İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan Türk Havayollarının direkt uçuşları mevcuttur. İstanbul’dan Paris’e her gün karşılıklı olarak 10 uçuş İstanbul Havalimanından ve 2 uçuşta Sabiha Gökçen Havalimanından olmak üzere toplam 12 uçuş düzenlenmektedir.

Tren ile Paris’e Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinden tren kullanarak Paris‘e ulaşmanız mümkündür. Fransa’nın, TGV adıyla bilinen hızlı treni dünyaca ünlüdür ve çevre ülkelerin tamamıyla entegre olarak çalışmaktadır. Bu nedenle tıpkı İspanya‘da olduğu gibi ulusal tren ulaşımı sayesinde hem konforlu hem de güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için SNCF ve STIF internet bilet sayfalarını inceleyiniz.

Otobüs veya Otomobil ile Paris’e Nasıl Gidilir?

Kendi aracınız, kiralık araç veya otobüsle de Paris’e gitmek mümkündür. Fransa aynı zamanda otoyol ve otobanları ile hızlı bir ulaşım alt yapısına sahip bir ülkedir. Hatta şöyle bir ayrıntı da verebilirim.

Avrupa’da sadece Fransa otoyollarında tuvalet ücretsizdir. Tuvalet ücreti Hollanda‘da 1€, Almanya ve Belçika’da ise 0.50€ civarındadır. Akaryakıt fiyatları ise Orta Avrupa Ülkelerinde hemen hemen birbiriyle aynıdır.

Otoyolda ilerlerken bir çok Rüzgar Türbini ve Güneş Enerjisi Panelleri göreceksiniz. Fransa, Avrupa’nın en çok Nükleer Santraline sahip olsa da temiz enerjiyi sonuna kadar desteklemektedir. Ayrıca yolculuğunuz boyunca yola paralel giden ünlü Fransız Hızlı Treni TGV‘leri de size yol boyunca eşlik edecektir.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Fransa Vize Başvurusu

Eyfel Kulesi 

Paris’in en önemli sembollerinden biri olan Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel firması tarafından Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için inşa edilmiş. Yılda 6 milyon turistin ziyaret ettiği kulede, 7800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmış.

Fransa Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Görkemli demir kule, ilk başlarda Fransız halkı tarafından pek sevilmese de, kutlamaların sonrasında turistler tarafından yoğun ilgi görerek günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.

Toplam üç bölümden oluşan kulenin ilk bölümünde müze, ikinci bölümünde restoran ve üçüncü bölümünde ise seyir terası bulunuyor. Kule, tüm ihtişamı ile şehrin silüetine ayrı bir hava katıyor.

Louvre Müzesi

Louvre Sarayı’nın içinde konumlanan Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesi olarak adlandırılıyor. Sen Nehri kıyısında bulunan tarihi müze içerisinde 35 binin üzerinde tarihi sanat eseri, sanat tutkunları ile buluşuyor.

Louvre Müzesi

Yıllık 8 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan müze binasında, dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunun yanında Venus de Milo gibi eserleri görebilir, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar ulaşmış birbirinden eşsiz yapıtlarla sanata doyabilirsiniz. Behçede yer alan cam piramit anıt ise müzenin cazibe noktası.

Sacré Coeur Bazilikası

Montmarte semtinde bulunan Sacré Coeur Bazilikası, şehri tepeden gören enfes manzarası ve göz alıcı mimarisi ile görülmesi gereken yerlerin başında.

İçinde 500’den fazla heykel bulunan Roma Katolik bazilikasında; Kriptanın Tonozları, Bronz Kapılar, Çan Kulesi ve İsa Mozaiği en çok ilgi çeken bölümler arasında.

Versay Sarayı

Paris şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Versay kasabasında yer alan Versay Sarayı, tarih boyunca Fransız kralı XIV. Louis ve Napolyon gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmış. Toplam 2300 odaya sahip olan saray, Avrupa’nın en büyük sarayı unvanına sahip.

Champs Elysées Caddesi

Dünyanın en popüler caddesi olan Champs Elysées, lüks ve moda denince akla gelen ilk duraklardan. En prestijli moda markaları ve mağazalarının mesken tuttuğu 2 km uzunluğundaki caddenin bir ucunda Zafer Takı, diğer ucunda ise Concorde Meydanı bulunuyor.

Alışveriş tutkunları için vazgeçilmez yerlerden biri olan Champs Elysées’de popüler markaların en son koleksiyonlarını inceleyebilir, lüks restoran ve kafelerde soluklanabilirsiniz.

Ayrıca bu içeriği de okuyabilirsin:  Bahreyn’de Gezilecek Yerler Listesi

Lüksemburg Bahçesi

Yeşil alanlarıyla ünlü Paris’te en popüler kaçış noktalarından biri Lüksemburg Bahçeleri. Kraliçe Marie de Medicis tarafından yaptırılan parkta, sekizgen biçimde bir göl bulunuyor. Parislilerin soluklanma alanı olan bahçede heykeller, tenis kortları ve tiyatro da yer alıyor.

Notre Dame Katedrali

Yapımı 1163 yılında başlayıp 1345 yılında bitirilen Notre Dame Katedrali, Fransız gotik mimarisinin en önemli eserlerinden biri. Geçmişten günümüze birçok sanatçıya ilham veren katedral, Seine Nehri’nin kenarına konumlanmış.

Notre Dame Katedrali’ne ulaşım için metronun 7, 11 ya da 14 hatlarının Chatelet; RER B ve C hatlarının Notre Dame; 21, 27, 38, 85 ve 96 numaralı otobüslerin de St. Michel durağında inmeniz gerekiyor.

Paris Gezisi için Sıra Dışı Öneriler

Paris seyahat planları denilince konuşacak o kadar çok şey var ki! Avrupa’nın kültürel ve sanatsal merkezlerinden Paris, sinemadan edebiyata kadar birçok sanat alanında yeni ufuklar getirerek insan medeniyetini her dönem geliştiren bir şehir.

Doğal olarak Paris gezisi de hayata bakış açısını geliştirmeyi hedefleyen her gezginin önüne koyması gereken bir hedef. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden Paris, aynı zamanda Türklerin de en çok tercih ettiği yurt dışı rotalarından biri. Paris, insanı kendine aşık ediyor ve her yeni ziyarette, insana farklı bir yönünü gösteriyor.

Paris’te Yapılacak Ücretsiz Aktiviteler

Paris, dünya genelinde en popüler turistik şehirlerden biridir ve turistlerin çoğu, bu şehirde birçok ücretli aktivite yapmayı tercih ediyor. Ancak, Paris’te yapabileceğiniz birçok ücretsiz aktivite de bulunmaktadır. Paris’te yapılacak en güzel ücretsiz aktivitelerden bazıları şunlardır:

 • Eiffel Kulesi’nin yanında bulunan Champs de Mars’ta piknik yapmak
 • Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmek
 • Şanzelize Caddesi’nde yürümek
 • Montmartre Tepesi’ne çıkarak Paris manzarasını izlemek
 • Pere Lachaise Mezarlığı’nı ziyaret etmek
 • Pompidou Merkezi’ni gezmek
 • Seine Nehri kıyısında yürüyüş yapmak
 • Jardin du Luxembourg’da dinlenmek

Paris, birçok tarihi ve turistik yerin yanı sıra, ücretsiz olarak yapabileceğiniz birçok aktivite sunan harika bir şehirdir.

Paris’te Yemek Yenilecek Yerler

Paris, dünyanın en iyi yemeklerini sunan şehirlerden biridir. Şehirde, hem geleneksel Fransız mutfağından hem de dünya mutfağından lezzetli yemekler sunan birçok restoran bulunmaktadır.

Paris’te yemek yenebilecek en iyi yerlerden bazıları, Le Jules Verne, L’Ambroisie, L’Atelier de Joël Robuchon, Septime ve Le Comptoir du Relais’tir.

Ayrıca, Paris’te sokak yemekleri de oldukça ünlüdür ve krep, croissant, makaron, baget ve escargot (salyangoz) gibi Fransız lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Paris, gastronomi açısından zengin bir şehir olduğundan, yemek severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

İçeriği Değerlendir
[Total: 1 Ortalama: 5]

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir