Suudi Arabistan vize istiyor mu, Suudi Arabistan vize ücretleri nelerdir, Suudi Arabistan vize başvurusu nereden yapabilirim gibi bir çok sorunun cevabı bu içerikte yer alıyor. Suudi Arabistan, zengin kültürü ve etkileyici tarihiyle ön plana çıkan bir destinasyondur. Ancak, bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin vize gerekliliklerine dikkat etmeleri önemlidir. Turistik ziyaretler için davet ya da kabul mektubu gerekirken, ticari ziyaretlerde davet/kabul mektubu almak şarttır.

Aile ziyaretleri için ise Suudi Arabistan’da yaşayan akrabalardan davet mektubu alınmalıdır. Çalışma, Hac-Umre ve eğitim vizeleri gibi özel vize türleri de bulunmaktadır. Başvuru şartları ve ücretler için yetkili vize merkezleriyle iletişime geçmek, ziyaret planınızı daha kolay ve sorunsuz hale getirebilir. Suudi Arabistan’ın keşfini planlayanlar için vize detayları, seyahatiniz öncesinde dikkate almanız gereken önemli ayrıntılardan biridir.

Öncelikle Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın duyurusu aşağıda ki gibidir bu duyuruyu göz alarak daha sonra ki sorulara cevap verebiliriz.

Diplomatik, Hizmet, Hususi veya Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları SA’ya yapacakları seyahatlerinde vizeye tabidirler. Hac veya Umre amacıyla bu ülkeye gelmek isteyen vatandaşlarımızın, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığınca yetkilendirilmiş acentalar vasıtasıyla seyahat etmelerinde yarar görülmektedir.

SA’ya ziyarette bulunacak vatandaşlarımızın yeni tip E-pasaport ile vize başvurusunda bulunmaları zaruret arzetmektedir.

8,5 milyona yakın yabancı işçinin çalışmakta olduğu SA istihdam piyasasında geçerli olan düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olunması, yaşanabilecek olumsuz durumların ve vatandaşlarımızın karşılaşabilecekleri sıkıntıların önüne geçilebilmesi bakımından önem arzetmektedir. Büyükelçiliğimiz bünyesindeki Ticaret ve Çalışma Müşavirliklerimiz, SA’da iş yapmak isteyen işadamlarımız ve çalışan vatandaşlarımıza gerekli yönlendirmelerde bulunmaktadırlar. Cidde Başkonsolosluğumuz bünyesindeki Din Hizmetleri Ataşeliğimiz ise Hac ve Umre için SA’ya gelen vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Suudi Arabistan E-Vize Sistemi

Umuma mahsus (Umuma mahsus pasaport nedir) ve resmi pasaport hamili Türk vatandaşlarının, turistik amaçlı (turistik, iş, umre, aile ziyareti amaçlı) e-vizelerini “https://visa.visitsaudi.com” internet adresinden, Suudi Arabistan’a varışlarında havalimanlarındaki e-vize kabinlerinden veya Suudi Arabistan’ın Türkiye’de mukim temsilciliklerinden “365 günde 90 gün” kalış süreli “tek girişli” veya “çok girişli” olarak alabilecekleri aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“E-vize uygulaması, hac farizasını kapsamamaktadır. Hac döneminde, e-vizeyle yalnızca kutsal bölgeler haricindeki şehirlere turistik ziyaret mümkün olabilecektir. Suudi Arabistan vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde etiket vize, e-vize ve sınır kapılarında bandrol vize alabilmektedir.”

Suudi Arabistan Vize Türleri

Türkiye Cumhuriyeti’nden Suudi Arabistan’a ziyarette bulunmak isteyen kişilerin tâbi olduğu vize türleri birbirinden farklılık gösterir.

Vize Türü Açıklama
Turistik Vize Suudi Arabistan Konsolosluğunda turistik vize uygulaması bulunmamaktadır. Ziyaret için davet ya da kabul mektubu gereklidir.
Ticari Vize Ticari sebeplerle ziyarette bulunmak isteyenlerden davet/kabul mektubu istenir. Belgeler konsolosluktan talep edilir.
Aile Ziyareti Vizesi Akraba, aile veya tanıdıkları ziyaret etmek isteyenler için geçerlidir. Davet mektubu alınması zorunludur.
Çalışma Vizesi Çalışma yürütecek kurumlardan alınan davet/kabul mektubu ile başvurulur. 50 yaş ve üzeri kişiler için geçerli değildir.
Hac-Umre Vizesi Dini vecibeleri yerine getirmek isteyenler umuma mahsus (bordo), diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlardan başvurabilir.
Eğitim Vizesi Eğitim amacıyla gitmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Suudi Arabistan’a gitmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı pasaport türüne bakılmaksızın vizeye tabidir. Yalnızca Suudi Arabistan’a resmi görevler için giden yetkililerden vize ücreti talep edilmemektedir.
 • Suudi Arabistan’a seyahatini tarih olarak planlayan kişiler turistik, ticari, hac-umre, çalışma veya aile ziyareti vizesinden hangisi olursa olsun 15 iş günü öncesinden başvuru yapmak durumundadır.
 • Kısa süreli vizelere başvuruda bulunmak isteyen kişiler, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliğinin yetki verdiği seyahat acenteleri vasıtasıyla başvurularını yapabilirler.
 • Suudi Arabistan turistik vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişiler ise doğrudan konsolosluk makamlarına müracaat edebilirler.
 • Suudi Arabistan vize başvurularını pazartesi ve perşembe günleri 09.00 ila 15.00 arasında yapılabilmektedir. Cuma günleri vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.
 • 45 yaş altındaki bekar bayanlar Suudi Arabistan vize işlemlerine bireysel olarak başvuruda bulunamazlar.
 • Suudi Arabistan vize başvuru formaları Türkçe ve İngilizce olmak üzere her iki dilde de doldurulmalıdır.

Suudi Arabistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Çipli pasaport (en az bir yıl geçerliliği olan ve boş sayfaları olan pasaportlar kabul edilir. Eski pasaportlar ile vize alınamaz.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz olmalı)
 • Suudi Arabistan vize başvuru formu (eksiksiz ve okunaklı olmalı, seyahat planını destekleyen evraklarla bütünlük göstermeli.)
 • Kimlik fotokopisi (T.C kimlik numarası okunaklı olmalı)
 • Suudi Arabistan gelen aile, arkadaş ziyareti veya ticari davetiye
 • Ulaşım ile ilgili dokümanlar (uçak, otel, otobüs vs. biletleri veya rezervasyonları)
 • Vize talep dilekçe detayları (sigortalı olarak çalışanlar çalışmakta olunan veya ortağı ya da tek yetkilisi oldukları şirketten antetli kâğıda Suudi Arabistan Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış şirket kaşeli ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçenin aslı)
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 Euro olmalı ve ülkeye seyahatten bir gün önce ve bir gün sonrasını kapsamalıdır.)
 • Banka Hesabı (vize başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce alınmış olan ve son 6 ayı kapsayan hesap hareketleri özeti)
 • İş yeri evrakları (İşverenler ve çalışanların hazırlamak zorunda olduğu evraklar: vergi levhası, oda faaliyet belgesi, imza sirküleri, Ticaret Sicil Resmî Gazete’de yayınlanan ve şirketin ortaklarının, adres, unvan ve faaliyet alanlarının ve iletişim kanallarının bulunduğu Ticari Sicil Gazetesi’nin fotokopisi)
 • İş yeri belgeleri (çalışanlardan talep edilen son döneme ait barkodlu vergi levhası, şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ziraat Odası gibi kurumlardan alınmış son 3 ayı kapsayan kaşeli ve ıslak imzalı faaliyet belgesi, iş yeri müdürünün noterden onaylanmış İmza sirküleri fotokopisi, çalışılan şirketin bilgilerini kapsayan ticari sicil gazetesi fotokopisi, muhasebeciden alınmış veya SGK Genel Müdürlüğü’nden alınmış barkodlu SGK işe giriş bildirgesi, e devletten alınmış barkodlu SGK4A hizmet dökümü, başvurudan önceki son 3 ayı kapsayan aya ait şirket yetkilisi tarafından imzalanış ıslak kaşeli imzalı maaş bordoları
 • Çiftçiler için ziraat odalarından son 3 ay içerisinde alınmış çiftçilik belgesi, ziraat odalarından alınmış mesleki onay belgesi ve kapasite raporu belgesi, e-devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü, tapu fotokopileri var ise araç ruhsatları
 • Faiz geliri sağlayanlar için bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri. Kira geliri var ise kiraların bankaya yattığını gösteren 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi, tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Suudi Arabistan sponsor dilekçesi ile ülkeye turist almamaktadır.

Suudi Arabistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Suudi Arabistan vize başvuru ücretleri vize türlerine ve Suudi Arabistan’da kalış sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Bu durum aynı zamanda dövizdeki kur dalgalanmaları nedeniyle de farklılaşabilir. Başvurulacak vize türü ile ilgili Suudi Arabistan’ın yetki verdiği acentelerden vizelere dair güncel ücret bilgilerini edinebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Merkezleri

 • Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Turan Emeksiz Sokak No:6 Gaziosmanpaşa ANKARA

Telefon: (0312) 468 55 42

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

 • İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu

Adres: Konaklar Mahallesi Çamlık Caddesi Akasyalı Sokak No:6 34330 Beşiktaş İSTANBUL

Telefon: (0212) 281 91 40

Yetki Alanı: Tekirdağ, Çanakkale, Edirne, Bursa, Balıkesir, Lüleburgaz, İzmit, Yalova, Bilecik ve Sakarya gibi İstanbul çevre illeri yetki alanı dahilindedir.

 • İzmir Suudi Arabistan Başkonsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Bulvarı Mayıs Merkezi No:123 / 33-34 Alsancak İZMİR

Telefon: (232) 970 02 89

Yetki Alanı: İzmir ve çevre iller

İçeriği Değerlendir
[Total: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir